30 آبان 1396

بیماری پدیکلوز در مدارس

مولف: ادمین سامانه   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

موضوع : بیماری ها
شپش در کلیه کشورها و در تمام طبقات اجتماعی مشاهده می شود.نباید تصور کرد که نمی توان با آن مبارزه کرد. ما می توانیم به آسانی آن را از بین ببریم و یا حد اقل میزان آن را کاهش دهیم.
برای مبارزه با شپش باید آن را بخوبی شناخت . شپش ،یک انگل خارجی بدن است . انگل به موجودی گفته می شود که به تنهایی قادر به زیست نیست .شپش از
آن نوع انگل هایی است که برای بقای خود حتما باید تمام سیکل زندگی خود را بر روی بدن انسان طی کند .به طوری که اگر بر حسب نوع ،مدت کوتاهی از بدن جدا شود ،ادامه حیاتش میسر نیست.حتی گاهی سوار شدن مجدد به بدن برایش امکان پذیر نیست.
شپش میزبان اختصاصی دارد . شپش انسان فقط مخصوص انسان است ، ضمن اینکه مکنده و گزنده نیز هست .
شپشی که بیشتر ما در مدارس با آن روبرو هستیم مربوط به شپش سر در دانش آموزان است.
این نوع شپش هیچ یک از بیماریهایی را که توسط شپش تن ایجاد می شود (تب خندق- تیفوس –تب راجعه )را منتقل نمی کند ولی عوارض ثانویه دارد .
دو روز پس از آن که شپش سر جفت گیری کرد تخم ریزی آغاز می شود و در طول عمر یک ماهه اش 90 الی 150 عدد تخم می گذارد که بطور متوسط روزی 4عدد تخم می شود .تخم ظرف مدت یک هفته به لارو می نشیند .
برای گندزدایی لباسها توجه به فاصله زمانی که یک تخم تبدیل به شپش می شود و دوباره شروع به تخمک گذاری می کند ،بسیار مهم است لارو شپش  مانند شپش ،خونخوار است .
شپش سر در درجه حرارت محیطی 36 درجه بسیار فعال است . از مختصات این نوع شپش تخمگذاری آن در ریشه مو ، یعنی آنجایی که مو از فولیکول بیرون آمده است . تخم شپش زرد کرم رنگ ، ریز بیضوی و فلورسنت است .
 برای مبارزه با تخم شپش لازم است که چشم ها به آن عادت کنند و ان را بشناسند تا با بسیاری از چیز های دیگر که در سر وجود دارد ، مانند پوسته سر اشتباه نشود. به مرور که مو رشد می کند ، مثلا به اندازه یک سانتی متر از سر فاصله می گیرد تخم رامی توان چسبیده به مو دید که توخالی است ، بنا براین بارور بودن و مسئله ساز بودن رشک (تخم شپش ) از چسبیدن آن به عمق مو مشخص می شود.
شپش باروری که از سر فرد آلوده به سر فرد دیگری می افتد ،تخم را به ته مو می چسباند ، بنابراین وجود همان چند میلی متر مو برای آلوده شدن فرد کافی است و چون تخم به مو می چسبد ، با شستشو و صابون و شامپو کنده نمی شود . سپس ظرف یک هفته تا ده روز تخم تبدیل به لارو می شود . اگر مو انقدر بلند شده باشد که لارو لای موها بماند ، طول موها بعد از 10-15 روز به 2-1 سانتی متر رسیده و شپش جدید شروع به تخم گذاری می کند .
شپش سر اگر فاصله زیادی از پوست بگیرد ،به سبب کاهش حرارت نمی تواند باقی بماند لذا ناچار است نزدیک پوست باشد. ازاین گذشته باید غذا بخورد .این نوع شپش بسیار تنبل است و عادت دارد برای غذا خوردن 5-4 ساعت بچسبد و خون بخورد . اگر آلودگی شدید نباشد شپش در پشت گوش و پشت سر  جایگزین می شود . شپش را به ندرت می توان یافت  ، زیرا اندازه آن کوچک است و معمولا 4-2 میلی متر است و چون فعال است ،زود در می رود .ولی رشک را همیشه می توان یافت زیرا شپش روزی 5-4 عدد تخم می گذارد .
خصوصیت دیگر این شپش آن است که فرد مبتلا دائما در حال خاراندن نقاط آلوده است. در مدرسه نیز بچه مبتلا به لحاظ وجود ماده محرک در بزاق شپش بی قرار است و نمی تواند به خوبی درس بخواند. از عوارض این شپش خارش و زخم های عفونی است .
درمان شپش:
درمان فردی در شپش تاثیری ندارد .اگر فرد مبتلا به شپش با بهترین روش ها درمان گردد ولی نزدیک یک فرد مبتلا به شپش بنشیند ،یک هفته بعد حداقل با صد شپش آلوده شده است. بنابراین درمان فردی در مبارزه با شپش معنی دار نیست .
فعالیتهایی که در زمینه مبارزه با شپش باید انجام شود ،عبارتند از :
1.        به محض مشاهده مورد شپش ، باید فورا به مقامات بهداشتی منطقه گزارش داده شود.
2.        از افراد مبتلا به شپش باید کناره گیری کرد.
3.        سعی شود از اشیای دیگران استفاده نشود .
4.        پس از درمان ضد شپش ، دانش آموز را باید به مدرسه فرستاد فردای شروع درمان ولو اینکه رشکها هنوز در موها باقی مانده باشند. فرستادن بچه به مدرسه بلا مانع است.
5.        در زمینه آموزش بهداشت باید فعالیت شود اطلاعات باید در اختیار والدین ، اولیای مدرسه و دانش آموزان قرار گیرد. یک دانش آموز باید نحوه آلوده شدن و مبارزه با شپش را بداند.
6.        در مدرسه علاوه بر مورد آلوده ، دانش آموزانی که در کنار فرد مبتلا به شپش می نشینند خانواده اونیز باید مورد بررسی قرار گیرند.
 

تعداد مشاهده (270)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "بیماری پدیکلوز در مدارس"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

 
نقشه سایت