معرفی واحد پژوهش دبیرستان دوره اول فرزانگان 5

 

کارگاه‌ها و کلاس‌های پژوهشی در سال تحصیلی جدید از هفته‌ دوم مهر در روزهای دوشنبه و از اول آبان در روزهای پنج‌شنبه آغاز می شود. این کارگاه‌ها و کلاس‌ها پس از گذراندن جلسات آموزش‌محور از نیمسال دوم تحصیلی به تعریف و هدایت پروژه‌ها خواهد رسید؛ در هفته‌ پایانی فروردین ماه دفاع از پروژه‌ها انجام خواهد شد و در اردیبهشت ۱۳۹۶ نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی برگزار می‌شود.

 
دبیرستان فرزانگان ۵ تهران کلاس‌ها و کارگاه‌های پژوهشی را فرصتی برای بروز تفاوت‌ها و تنوع علایق و توانایی‌های فردی دانش‌آموزان می‌داند. از این رو مجموعه‌ برنامه‌های پژوهشی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌است که هم علایق گوناگون دانش‌آموزان را پوشش دهد و هم به آنان در یافتن توانایی‌ها و اهداف شخصی‌شان یاری برساند. موضوعات میان‌رشته‌ای در پایه‌ هفتم با هدف ممکن ساختن تجربه‌ نظرگاه‌های گوناگون در مواجهه با موضوعات و پرسش‌های علمی مورد توجه قرار گرفته است و همچنین نیز تنوع رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و علوم انسانی امکان تماس نزدیک‌تر و طولانی مدت‌تری با هر یک از حوزه‌های علاقمندی دانش‌آموزان فراهم می‌کند.

علاوه بر جلسات آموزشی آنچه در طول کلاس‌ها و کارگاه‌ها برای معاونت پژوهشی اهمیت ویژه دارد فرایند طرح سوال و طی مسیر پژوهش توسط خود دانش‌آموز با هدایت و همراهی دبیر راهنماست. دست‌ورزی و ارتقای مهارت‌های طراحی و ساخت، حل مسئله و تفکر سیستمی، کار گروهی و توجه به موضوعات و روش‌های روزآمد مهم‌ترین اهداف و خطوط کلی پژوهش‌های دانش‌آموزی دبیرستان فرزانگان ۵ هستند.

  • مشارکت در برنامه‌های آموزشی و تحقیقی و مسابقات علمی و پژوهشی ملی و بین‌المللی از اولویت‌های بعدی پژوهش است. 
  •  
 
نقشه سایت